A 10 legerősebb gyógyító hatású gyógynövény

2019.04.27. 19:00 Medibon

A 10 legerősebb gyógyító hatású gyógynövény

A gyógynövények gyógyító erejét sokan alábecsülik, pedig sokkal hatékonyabbak, mint az általában tippelnék.

A gyógynövényeket sokféle probléma gyógyítására lehet használni, ráadásul természetes megoldások, nem kemikáliák. (Mint a legtöbb gyógyszernek mellékhatásaik nekik is lehetnek, amelyiknek van, azt jelezzük is a rövid jellemzésüknél.)

1. Máriatövis

  • Évszázadok óta a májtisztítás egyik leghatékonyabb gyógynövényeként tartják számon, májvédő hatása orvosilag is elismert és bizonyított. Értékes hatóanyaga, fő komponense a szilibinin nevű antioxidáns, mely erősíti a májat, méregteleníti és elősegíti a sejtek regenerálódását. Ősszel, és tavasszal frissen is hozzá lehet jutni. Gyógyító hatásához meg kell említeni még a silymarin nevű flavonoid komplex összetevőjét, ez is hatékony antioxidáns, erős gyulladáscsökkentő. A rák, és a zsírmáj ellen is eredményes. Káros mellékhatása nem ismert, talán enyhe hashajtó hatását lehet megemlíteni.

2. Kaszkarabokor

  • Az egyik legmegbízhatóbb, legbiztonságosabb hashajtót, amely 8-12 órán belül kifejti a hatását. A kaszkarakéreg legfontosabb hatóanyagai a kaszkarozidok, ezek rendelkeznek az erős hashajtó hatással.Székrekedés ellen, aranyér esetén különösen ajánlott. Más hashajtó hatású növénnyel, gyógyszerrel nem szabad keverni, és maximum 8-10 napig szabad használni.
  • Gyerekek esetében ne használjuk, vagy csak gyermekorvossal konzultálás után, továbbá terhesség, és a szoptatás alatt is ellenjavallt.

3. Lándzsás útifű

  • Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot, cinket. A lándzsás útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, külsőleg sebgyógyító, elősegíti a véralvadást, hasznos rovarcsípések, és kisebb égési sérülések gyógyítására is. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Javítja az emésztést, mert a bélbolyhokban lerakódott bomlástermékeket felszívja. Csökkenti a káros koleszterin- és vércukor szintet, valamint tisztítja a nyirokrendszert.
  • Bélelzáródás esetén nem alkalmazható, és nem ajánlott várandósság és szoptatás ideje alatt belsőleg alkalmazni.

4. Bojtorján

  • Az ókorban is használták már vértisztító hatása miatt, mérges kígyók marását, és veszett kutyák harapását is ezzel gyógyították. Fő hatóanyagai a lignánok, nyálkák, tanninok, klorogén- és kávésav, inulin, de gazdag vitaminokban, és ásványi anyagokban is. Számos probléma kezelésére használható széles körben, a teljesség igénye nélkül a legfőbbek: megfázás, torokfájás, ízületi gyulladások, különféle bőrbetegségek, fertőzéses panaszok, érelmeszesedés, vérnyomás csökkentés, bélflóra helyreállítás, méregtelenítés, étvágyjavítás, puffadás, székrekedés, emésztőrendszeri gyulladások, káros koleszterin- és vércukorszint szabályozás. A bojtorjánban található arctiin (antioxidáns lignán) bőrfiatalító, kivonata regenerálja a bőr szerkezetét, 4 hétig tartó használata eredményesen csökkenti a szem körüli ráncokat.

5. Medveszőlő

  • Méregtelenítő hatása régóta ismert, különösen jól használható húgyúti megbetegedésekre, nőgyógyászati problémákra, magas vérnyomásra, pangásos szívelégtelenségre, sebgyógyításra, hasmenésre, levelei a krónikus köhögést is gyógyítják. 
  • Figyelem, tannin tartalma miatt ellenjavallt terhes és szoptató nők, illetve 12 évnél fiatalabb gyermekek számára. Teaként terápiára legfeljebb egy hétig szabad fogyasztani, évente pedig maximum 5 kúrát szabad tartani belőle.

6. Sarsaparilla

  • Dél-Amerikában, Guatemalában, Hondurasban és San Salvadorban őshonos kúszónövény. Gyulladásgátló, méregtelenítő hatású, képes enyhíteni az allergiát, és az asztmás tüneteket, serkenti a fehérvérsejtek termelését, ezáltal erősíti az immunrendszert. Bőrproblémákra is kitűnő, az ekcéma, a pikkelysömör, a pattanások, a kelések, és a szemölcsök kezelésére is eredményesen használható. Ismert még nemi vágy növelő szerként, és a szifilisz ellen is használják.

7. Gyermekláncfű

  • Másik ismert néven, pitypang. Enyhíti a túlzott alkoholfogyasztáson káros hatásait, segít a fejfájáson, a puffadáson, és az emésztési problémákon, de jó magas vérnyomásra, köhögésre, székrekedésre, és epehólyag-problémákra. Serkenti a vérkeringést, javítja az étvágyat, emiatt általános erősítő hatású
  • Használatánál figyelni kell rá, hogy a szeszkviterpén összetevője egyeseknél allergiás bőrreakciót okoz.

8. Csalán

  • Az egyik legrégebben használt, legismertebb vértisztító gyógynövény. Érdekessége, hogy a csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért csípi meg a bőrünket a levele amikor hozzáér. Hatóanyagai ásványi anyagok, nyomelemek (pl. vas), vitaminok (C, B2, K1), flavonoidok, szerves savak, szteroidok, fitoszterolok, szerotonin, kolin, triterpének és keserű anyagok. Többek között használható vér- és vesetisztításra, anyagcsere-problémákra, reumára, köszvényre, bőrproblémákra (ekcéma. pikkelysömör), fekélyre, emésztési problémákra, aranyérre, vesekő megelőzésére, cukorbetegségre, korpásodás ellen, hajnövekedésre, lázcsillapításra, székrekedésre.
  • 12 éves kor alatti gyermekeknek nem ajánlott. 

9. Nyírfalevél

  • Flavonoidokat (kvercetin), illóolajakat (szeszkviterpén peroxid, triterpén származékot), káliumsókat, illetve aszkorbinsavat tartalmaz. A nyírfalevél teája kiváló vizelethajtó, vértisztító, gyulladáscsökkentő, továbbá hatékony görcsoldó, és szuper a fertőtlenítő hatása. Lehet használni enyhébb fertőzéses húgyúti megbetegedések gyógyítására, vesekő, és vesehomok kialakulásának megelőzésére, és reuma ellen is. 

10. Articsóka

  • Az articsóka fő hatóanyaga a cinarin, aminek a májvédő funkciója régóta ismert. Elősegíti az epeváladék kiválasztását, jótékonyan hat az epeműködésre, azáltal megkönnyíti a nehéz, zsíros ételek emésztését. A máj epetermelésének serkentésével segíti az epehólyag és az epeutak összehúzódását, ezért az articsóka-kivonat használata ajánlott krónikus epehólyag-gyulladásra, és az epehólyag rendszertelen összehúzódásának kezelésére. Csökkenti a vérben lévő zsírsavak szintjét, azaz a vér koleszterin- és trigliceridszintjét. Magas antioxidáns-tartalmú, kiválóan segíti a májat a méregtelenítés folyamatában, és a sérült májsejtek regenerálódását. 
  • Az utóbbi években az articsóka-kivonat hatását klinikai vizsgálatokkal, tudományos módszerekkel igazolták. Bizonyítottan kitűnően gyógyítja az emésztési panaszokat, csökkenti a felfúvódást, gyulladáscsökkentő, és görcsoldó hatása van. A másik fontos hatóanyaga az inulin, ami olyan vízben oldódó növényi rost, amit az emberi szervezet nem képes megemészteni. A bélbe kerülve sértetlen marad, hasznos tápanyagul szolgál a bélbaktériumoknak, továbbá gátolja a kártékony baktériumok megtapadását a bélben.

Forrás: Zentrum der Gesundheit

Ha érdekelnek a kedvezményes egészségügyi ajánlataink, kattints IDE, és görgess lefelé.

Hozzászólások