Vedd komolyan: a visszeresség végzetessé is válhat

2023.08.16. 19:30 Medibon

Vedd komolyan: a visszeresség végzetessé is válhat

Sokan küzdenek visszérproblémákkal, mégis csak kevesen veszik komolyan. Holott, a vénák kóros elváltozása nem pusztán „szépséghiba”, sokkal több annál, hiszen hosszútávon, akár az életünkbe is kerülhet, ha nem kezeljük ezt a betegséget! Cikkünkben összefoglaljuk mi okozhatja a visszerek kialakulását, milyen tünetekkel jár, milyen szövődményeket okozhat, hogyan előzhető meg, és, hogy milyen módszereket kínál az egészségügy ezek kezelésére.

A vénák és az erek visszeres elváltozását sok minden okozhatja az alkati jegyektől, az állandó terhelésen túl, akár az öröklött hajlam is, és hölgyeknél a szülés után a helyzet csak tovább romlik. A baj az, hogy ez nem csak esztétikai problémát jelent, de egészségügyi szempontból is meglehetősen ártalmas jelenségről van szó. A visszér ugyanis rontja az érintett végtag vérkeringését, és súlyos szövődményként, akár trombózist is okozhat. 

Statisztikák szerint a vénás megbetegedések Hazánk lakosságának mintegy 30%-át sújtják. A hölgyek körében, különösen a 30-40 éves korosztály esetén, még súlyosabb gondot jelentenek a kóros érelváltozások. Sajnos sokan elhanyagolják ezt a problémát, és nem kezeltetik a visszereiket, így a lakosság 0,5-1 százalékánál már az életkörülményeket is befolyásoló rokkantsághoz, munkanélküliséghez vezet.

A legtöbben talán azért odázzák el a bajok kezelését, mert pusztán kozmetikai problémának tekintik a lábszáron jelentkező, lilás elváltozásokat. A kor előrehaladtával a helyzet komolyabbra fordul, olyannyira, hogy már fájdalmat is okoz. 

A visszértágulatokról

A vénás megbetegedésnek kezdetben nincsenek harsány jelei, csupán csak jól esik, este levenni a cipőt, és kicsit felpolcolni a bedagadt, elnehezült lábakat. Egy hajszásabb nap után, a boka bedagadhat, viszkető, fájdalmas érzés jelentkezhet az érintett területeken. Később ezek a tünetek felerősödnek, és már nem csak este okoznak problémát, de napközben is. Végül éjszaka izomgörcs formájában jelentkezik, a bőr vöröses-barnássá válik, hámlani és nedvesedni kezd, a vénák pedig szinte „átütik”.

Ezeknek a tüneteknek az az oka, hogy a vénás érrendszer és a nyirokerek képtelenek elszállítani az elhasznált vért a szövetekből, valamint a szövet közötti térből a nagy molekulájú, felhalmozódott méreganyagokkal sem boldogulnak. Az egészséges vénák fala rugalmas és sértetlen, így megfelelően tudják szállítani a szív felé a vért, a vénabillentyűk pedig megakadályozzák, hogy a vér visszafelé áramoljon, és az ereket körülvevő izom is megfelelő irányba pumpálja a bennük lévő folyadékot. A testmozgás ezért is nagyon fontos!

A visszeresedés a vénabillentyűk nem megfelelő működésével veszi kezdetét, mely hatására a vénafal kitágul. A pangó vér tovább fokozza az erek tágulatát, és így csökken a „vérszállítás” sebessége, a probléma pedig a fentebb vázolt módon tovább burjánzik. Ha a gyulladást időben nem kezeljük, nyiroködémával járhat, a kötőszövetek felszaporodhatnak, és a gyulladás következtében akár súlyos lábszárfekély is kialakulhat, ami végül az érintett végtag elvesztéséhez is vezethet. A már kialakult fekély csak drágán és nehezen, igazán látványos eredmények nélkül kezelhető. De nem kell idáig eljutni, mert, ha időben odafigyelünk a problémára, akkor mindezt elkerülhetjük!  

A visszér kialakulásának rizikófaktorait növelheti az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a túlsúly és a dohányzás is. Ezeken változtathatunk, ha változtatunk az életmódunkon. Továbbá a visszeres megbetegedéshez különböző betegségek is hozzájárulhatnak úgymint a trombózis, az ízületi problémák, bizonyos anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség), érszűkület stb.

Ennek tükrében sokakban felmerülhet a kérdés: Hogy kezeljem?

A visszerek kezelése egy komplex folyamat, ami során semmilyen részletet nem szabad figyelmen kívül hagyni. A kezelés célja minden esetben a vénás nyomás enyhítése, és a vénás visszafolyás csökkentése, az ödéma lelohasztása, a gyulladás meggátolása. A kezeléshez hasznos az úgynevezett kompressziós pólya, azaz orvosi gyógyharisnya, amivel „pótolható” az erek elvesztett feszessége. A terápiához szükségünk lehet speciális visszértornára, a súlyfeleslegünk ledolgozására, cukorbetegség esetén diétára is.

Mind kezelés, mind pedig megelőzés szempontjából nagyon fontos, hogy kényelmes lábbelit viseljünk, aminek rugalmas a talpa, és így nem akadályozza a talpizmok szabad mozgását. Mindemellett szóba jöhet még a gyógyszeres kezelés is, de ezek együttes alkalmazásával sem tekinthetjük a kezelést és a problémát elintézettnek. Ezek együttes alkalmazásával azonban jó eredmény érhető el.

A gyógyszeres kezeléssel arra törekszünk, hogy javuljon az érfalak állapota és csökkenjenek az ödémák. Vízhajtók segítségével csökkenthető a pangó szövetek közötti folyadék mennyisége. Venoaktív gyógyszerekkel pedig hathatunk az érfalakat bélelő sejtek működésére, ami által csökkenthető a gyulladás. Napjainkban számos olyan gyógyszer kapható, amivel mellékhatás nélkül kezelhető a visszér. A megfelelő készítménnyel, akár 3-4 nap után érezhető a feszítő érzés, a viszketés és a duzzanat enyhülése. Ezek a kezelések azonban általában csak átmeneti enyhülést hoznak, végleges eredményt nem.

Súlyosabb esetben a visszértágulatok sebészi úton kezelhetőek. A sebészeti beavatkozás még abban az esetben is célravezető lehet, ha jelenleg panaszmentesek vagyunk, mivel a trombózist és a komolyabb későbbi következményeket is elkerülhetjük vele. Azonban még a műtét sem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a visszér kiújul. Persze megelőzéssel ez esetben is sokat tehetünk a kiújulás ellen.

Napjaink másik korszerű megoldása a visszerek kezelésére az úgynevezett szkleroterápia, azaz az injekciós kezelés. Ennek során gyulladáskeltő anyagot fecskendeznek be a vénafalakba, és mintegy összetapasztva elzárják a beteg vénákat. Ezt a megoldást általában kívülről jól hozzáférhető bőrvénák esetén alkalmazzák az orvosok. A szkleroterápia nagyon szép eredményeket hozhat, akkor is, ha nem minden esetben állítható vele vissza az eredeti állapot, mivel a betegség mindenképpen kordában tartható általa. Ráadásul a súlyos, bizonyos esetekben halálos trombózis, fekélyes szepszis is megelőzhető ezzel a módszerrel.

Ha azok közé a szerencsések közé tartozol, akiknél még nem alakult ki visszérprobléma, érdemes törekedned a megelőzésre, méghozzá úgy, hogy puha és hajlékony cipőt hordasz, sokat mozogsz, odafigyelsz arra, hogy ideális legyen a testsúlyod.

Ülőmunka esetén érdemes óránként 10 perc szünetet tartanod, és mélyeket lélegezned, mert az is jót tesz a vérkeringésednek, és segíti a szív munkáját. Terhesség esetén a duzzadt lábainkat tegyük fel, hogy nehogy kitáguljanak a vénák. A kompressziós harisnya minden esetben ajánlott lehet. Ezt fekvő helyzetben, a vénák telítődése előtt kell felhúzni. Gyógyászati segédeszközboltban könnyen beszerezhető. Ha lehet, ne cipekedj sokat, és a hosszan tartó ácsorgást is kerüld. A séta viszont hasznos lehet a visszerek megelőzése miatt, az erek jobb anyagcseréje érdekében. Ha hajlamos vagy a visszér betegségekre, kerüld a meleg termálvizeket, a szaunát és a sok napozást, mert a meleg fokozza a tüneteket.

Bár cikkünkben igyekeztünk összefoglalni számodra minden fontos tudnivalót a vénák kóros elváltozásáról, a tünetekről, a megelőzésről, a kezelési módokról, de tudnod kell, hogy sem fájdalomcsillapítót, sem kompressziós harisnyát nem szabad anélkül alkalmazni a visszereidre, hogy megmutattad volna egy orvosnak. Mielőtt bármit is tennél a tünetek megelőzése, vagy a kialakult problémák kezelése érdekében, kérd ki orvosod tanácsát.

Hozzászólások

Figyelmedbe ajánljuk!

Amit mindenkinek tudnia kellene az életmentő PET-CT vizsgálatról

Amit mindenkinek tudnia kellene az életmentő PET-CT vizsgálatról

A PET-CT berendezéssel végzett diagnosztika egy olyan nagy érzékenységű vizsgálati módszer, ami már akkor figyelmeztethet kóros elváltozásra, amikor a daganatos megbetegedést a hagyományos módszerek még képtelenek feltárni. Az ideg- és elmebetegségek kezelésében is fontos szerepet játszik. Sok tekintetben életmentő vizsgálat.

Felelősségteljes gazdik figyelmébe: ha MR-re viszed, talán tovább élhet!

Felelősségteljes gazdik figyelmébe: ha MR-re viszed, talán tovább élhet!

Mindig hebrencs kutyusod egy ideje feltűnően vonakodik a sétától, és a mozgása is bizonytalanabb? Ne fogd a korára vagy a testsúlyára. Pontos diagnózissal, időben történő kezeléssel hozzájárulhatsz ahhoz, hogy kis kedvenced még sokáig boldogíthasson jelenlétével. Cikkünkből kiderül, hogyan segíthetnek ebben a pontos és fájdalommentes kisállat MR-vizsgálatok.

Hatékony megoldás az elhúzódó betegségek okainak feltárására: mellkasi, hasi és kismedencei kontrasztanyagos CT-vizsgálat

Hatékony megoldás az elhúzódó betegségek okainak feltárására: mellkasi, hasi és kismedencei kontrasztanyagos CT-vizsgálat

A telefonkönyvedben lassan több az orvosok telefonszáma, mint az ismerőseidé? A rendelőben már a takarító is a neveden szólít? Bizonyos egészségügyi panaszok okait nem mindig lehet gyorsan és egyszerűen feltárni. Ha több kezelés és vizsgálat is kudarcot vallott nálad, továbbra is visszatérő betegségek, krónikus tünetek gyötörnek, a háttérben ismeretlen eredetű gyulladások, gócok húzódhatnak meg, és gyengítik le napról napra egyre inkább a szervezetedet.